part two

Spěšný vlak do Bradavic jel vždy přesně, to bylo také mnohdy překážkou, zrovna ve Frankově případě, který byl stále zvyklý chodit vždy a všude pozdě. Pomalu za běhu se loučil s rodiči, kteří se rozhodli jej sem doprovodit, snad ze strachu, že by si na něj onen muž mohl počkat, i když to je tak pravděpodobné, jakože v květnu bude v Anglii sněžit. Bylo mu jasné, že i oni dva to v hloubi duše dobře vědí, ale šlo o ten pocit jistoty. Znáte to, rodiče po vás chtějí, abyste nikdy nešli nikam sami, ale stejně pokud na vás nějaký psychopat zaútočí, tak akorát vaše o tři roky mladší sestřička uteče, protože je taky o dvacet kilo lehčí, a nebo umlčí vás obě. To si opravdu pomůžete. Ale přesto je nám ten falešný pocit nadevše a dovoluje nám s klidem usínat.
 
"Mějte se hezky."
 
"Slib, že mi napíšeš." Věděl, jak je to pro jeho rodiče důležité. Chápal, jak se museli bát, když byl menší, že ho ztratí a že tento strach převládal i nyní.
"A nechoď nikam sám! Hlavně ne do Prasinek! Poslední dobou je tam čím dál víc smrtijedů! Jasné? Víš přece, kdo je v jejich řadách!"
 
'A je to tu… nikam sám…'pomyslel si, ale nikterak to nekomentoval a jen přikývl.
"Ahoj, napíšu." S tím vešel do vlaku s protichůdnými pocity.
 
***
 
 
Příjemné kodrcání vlaku jej pomalu, ale jistě přivádělo do říše snění. Přesto věděl, že je to k ničemu, stačil sebemenší záchvěv vedle něj a on byl opět při vědomí, jen aby mohl o minutku později znovu nechat únavou klesnout jeho víčka. Nebylo to, tak že by nesnášel cesty vlakem, ba spíše je miloval, hlavně když měl vlak takovou vymoženost, jako jsou kupé. Rád si povídal s kamarády a kochal se pohledem na ubíhající krajinu, ale nesnášel spánek. Jediným výsledkem, pak totiž byla ještě větší unavenost zapříčiněná rozespalostí a šílená bolest hlavy vystřelující od krční páteře. Prostě potřeboval psát tam, kde se cítí v bezpečí a také nesnášel, když se na něj při spánku mohl kdokoli dívat, částečně to bylo také důsledkem jeho zlozvyku spát s otevřenou pusou, což přinášelo další problém - chrápání. Netušil co bylo horší, dovolit ostatním cizinců si z něj utahovat či se pokoušet mermomocí udržet víčka od sebe?
 
Musel uznat, že by bylo daleko lepší cestovat prvního září, kdy by mohl při nudné cestě nenápadně navázat konverzaci a dozvědět se tak nejen o škole, ale i o svých budoucích spolužácích spoustu nového. Ano, patřil sice mezi ten typ lidí, co se v přítomnosti ostatních, kterým plně nevěří, necítí a snaží se z jejich spárů vymanit, ale pokud se potkáte s naprosto cizím člověkem, má to značné výhody. Hlavně tu, že on o vás nic moc neví a vy můžete začíst s čistým štítem, třeba i jako někdo naprosto jiný. Věřte mi nebo ne, ale předchozí chyby vás poučí, že svěřovat byť jen ty nejméně důležité informace jen tak na potkání není zrovna cestou k úspěchu. Lidé proti Vám jsou schopní použít i to, že nemáte rád národní jídlo. Obzvláště u méně oblíbených lidí se to stává hrdelním prohřeškem.
 
Byl skutečně vděčný své matce, jak do všeho strkala noc a i když by to nahlas nikdy nepřiznal, byl rád, že se spojila s ředitelem školy a požádala jej, zdali by na něj na nádraží nemohl někdo čekat. V hlouby duše se přeci jen obával. Minulá škola pro něj byla peklo, je snad možné, že tohle by bylo další? A může být vůbec ještě horší? Nesnášel změny, bože i ta nejmenší novinka v jeho životě jej dokázala vykolejit a i když byl za tuhle změnu neskonale šťasten, protože snad vedla k lepšímu, příliš se jí obával.
 
***
 
Netrpělivě se rozhlížel kolem sebe.
 

"Ach ty musíš být Frank, nemám pravdu?" ozvalo se za jeho zády. Překvapeně se otočil a to, co spatřil, mu vyrazilo dech. Tohoto muže nešlo přehlédnout, musel být vidět na míle daleko. Nebyl si jist, jestli dokonce překvapeně nevykřikl, když se najednou za ním tento obr objevil.
 
"Kluku, jsi v pohodě?
Vypadáš dost pobledle," změřil si jej zkoumavým pohledem od hlavy až k patě," nic proti, ale taky jsi dost pohublý. Určitě se cítíš dobře?"
 
"Určitě," ubezpečil jej, "promiňte, ale vy jste kdo?"
 
"Já? Já jsem Rubeus Hagrid, ale přátelé mi říkají Hagride." Milý úsměv jej ujistil, že se nemusí dále obávat. Rozhodně již nehrozilo, že se stane hlavním chodem na jeho jídelním lístku.
 
"Já, no ano, jsem Frank. Frank Iero. Nový student."
 
"Och ano. Božinku, jsi prcek. Nic proti, ale musí to být na nás pohled." Srdečný úsměv Franka ujistil, že tyto slova opravdu nebyla mířena nikterak nepřátelsky. Spíše naopak, byl to projev určité vřelosti. "Budeš muset někdy dojít na čaj a sušenku, jinak se nám brzo ztratíš před očima. Tak pojď kluku, ředitel už na tebe čeká celej napnutej. Dnes budeš na škole něco jako celebrita, smiř se s tím."
 

Povzdechl si, přesně toho se obával.
 
"Umíš lítat?" touto otázkou jej naprosto zaskočil, vždy měl za to, že kouzelnické děti se učí lítat v momentu, kdy se začínají učit chodit, tedy alespoň v jeho případě to taky bylo, protože i když byl podle některých z nečistě krve, měl výhodu v tom, že jeho rodiče kouzlit uměli a on tak nebyl o nic ošizen. Tedy téměř nic.
 
"Jasně, že jo."
 
"Myslel jsem si to," prohodil jen tak, jakoby chtěl poukázat na to, jaká je hlavička, "tu máš koště."
Vytáhl z pod pláště něco, čím by ani jeho babička nezametla dvorek. Nejspíš si všiml, jeho nedůvěřivého pohledu.
 
"Víš, stále nevím, jak dobrej v tom jsi, proto bude lepší, když ti půjčím tuhle ojetinu. Jo, vrba mlátička už zlikvidovala kdejakej nimbus." Vesele jej udeřil do zad, až málem Franovi vyrazil dech.
 
"Já a lejtání nejde moc dohromady, ještě totiž nesestrojili takové koště, které by nejen uneslo trošku nadprůměrného člověka, jako jsem já, ale také mělo něco jako autopilota. Raději pojedu na své motorce a ty leť za mnou. Jo?" až nyní si Frank všiml staré oprýskané rachotinky opírající se o nedalekou zeď nástupiště. I když byla značně otlučená a jisto jistě by na ní nikdo neodjel, měla stálen nějaké vnitřní kouzlo. Snad to byla láska v očích onoho obra, s jakou na ni hleděl.
 
"Ale na co mám koště, když vy…"
 
"Je to lejtající motorka. A netykej mi, jsem přece Hagrid."
 
'Bože tak rychle jsem se stal jeho kámošem?' pomyslel si, ale hned na to si uvědomil, že se mu ten zprvu hrůzu nahánějící obr také stačil dostat pod kůži.
 
"Tak hurá do tvého nového domova." Vesele zakřičel a hned na to se po několika marných pokusech nastartovat ocitly oba ve vzduchu a nic nemohlo zkazit ten úžasný pohled na přímo pohádkové sídlo, které se tolik lišilo od jeho dřívější školy. Z tohohle přímo sálala láska. Ne, nic to nemohlo pokazit, dokonce ani to, že kdyby cesta trvala byť jen o několik minut déle, ono koště by s jisto jistě rozlomilo minimálně ve dví.
 
"Och vy musíte být pan Iero, tolik jsme se na vás těšili," nechtěl být v tuto chvíli nějak nepříjemný, ale byl po cestě značně unaven a ještě si nemohl nikterak odpočinout, protože ihned po příjezdu byl nucen odevzdat své zavazadla tamějšímu školníkovy, který jej probodával pohledem, jakoby se díval na největší chátru na světě, kterou je třeba zneškodnit a ihned po té, byl nějakou paní odveden do kanceláře ředitele.
 
"Je toho na Vás příliš viďte?" mile se na něj usmál a on si najednou vyčítal i tu nejmenší touhu po tom si stěžovat.
 
"To je v pořádku pane Iero, budete si moci odpočinout, ale nejdříve je třeba vás zařadit do správné koleje. Prosím posaďte se."
 
"Takže abych Vám to vysvětlil, zde na škole jsou čtyři koleje a vy budete díky Moudrému klobouku," položil na stůl něco, co kdysi skutečně mohlo vypadat jako klobouk," rozdělen do jedné z nich. Za vaši kolej pak budete sbírat body a kolej s nejlepším počtem vyhraje školní pohár. Za každý prohřešek Vám budou body ubrány, za odměnu Vám však můžou být body také přiděleny. Také u nás máme školní tresty, těch ale ve Vašem případě nebude třeba viďte?" usmál se na něj, ale spíše to byl jistý druh upozornění.
 
"Samozřejmě." Bylo mu jasné, že ředitel byl informovaný.
 
"Potom spolu budeme výborně vycházet." usmál se nyní již s opravdovou vřelostí na Franka ředitel Bradavic.
 
"Takže připraven?"
 
"Ano."
 
"Á koho pak to tu máme? Odvaha ti nechybí kluku, i když se dost bojíš, tvůj strach je spíše obavami o tvé blízké. Myslím si, že je jasné, kam tě pošleme. NEBELVÍR."
 
Frank si jasně všiml změny v ředitelově tváři. Vráska na jeho čele se vyjasnila a na tváři se rozlil přívětivý úsměv. Vypadalo to, jakoby o něm starý pán přestal pochybovat. Netušil, co přesně to vše znamená, ale jedno věděl jistě, získal si jeho důvěru. Z jeho rozjímání je vyrušilo klepání na dveře.
 
"Dále. Ó Minervo, jdete jako na zavolanou. Dovolte, abych Vám představil Frank," vrhl jeho směrem pohled,"Minervo, tohle je Frank. Franku, profesorka McGonagalová, ředitelka Vaší koleje a učitelka přeměňování."
 
"Dobrý den." Frank byl vždy učen, že pozdrav je základ, který nesmí nikdy chybět.
 
"Och vítejte, Frank Iero? Mám pravdu? Jsme neskutečně rádi, že Vás Moudrý klobouk zařadil do Nebelvíru," přívětivě se na něj usmála. "Jistě jste už unavený a taky byste rád poznal své nové spolužáky, nemám pravdu?" když se dočkala souhlasného kývnutí, pokračovala. "Pojďte prosím se mnou, ukážu Vám, kde je Vaše kolej."
 
"Nashledanou."
 
Frank po celou cestu s profesorkou neprohodil více než pár slov, bylo to částečně také způsobeno tím, že byl Bradavicemi naprosto unesen. Rozhlížel se kolem sebe a klopýtajíce, bylo to tolik rozdílné od jeho dřívější školy, více přívětivější, sálající láskou.
 
"Takže Franku tohle je Buclatá Dáma," vytrhla ho z rozjímání profesorka, "je to velmi milá paní, ale nedoporučuji Vám ji budit v pozdních hodinách, toulky po hradech jsou po večerce zakázány a přísně se trestají," na důkaz svých slov zvýšila malinko hlas,"myslím, že není nutné, abych Vás prováděla po hradě, o to se jisto jistě postarají Vaši vrstevníci. Takže heslo je "hero", pak běžte po schodech nahoru a do ložnice s číslem 5. Vše jasné?"
 
"No a co má zavazadla?"
 
"Och ano, ty jsou již ve vašem pokoji, vše je připraveno, takže utíkejte se seznámit s Vašimi novými spolužáky." popohnala jej. Bylo mu jasné, že by neměl otálet, ale najednou se mu tam nechtělo. Příliš se obával, že tato škola by přeci jen nemusela být o nic lepší než jeho minulá. Kde vůbec vzal tu naději? Chtěl si jednu vrazit, za svoji navitu a otočit se a utéci, jenže nedočkavé zakašlání ho přimělo učinit, co se od něj očekávalo. Očividně měl štěstí, společenskou místnost nikdo neobýval, ale ono se nebylo zase tak čemu divit. Venku bylo přímo nádherně, a jak se cestou sem dozvěděl, bylo asi hodinu a půl před večeří, takže všichni jisto jistě svého volného času maximálně využili. Doufal, že takové štěstí by mohl mít i ve svém pokoji, ale to zásadně zmýlil. Jak se ukázalo, čtveřice lidí uvnitř bylo informovanou elitou, která se dozvěděla o jeho příjezdu a nemohla si nechat ujít příležitost ho hned omrknout. Frank si hned po příchodu připadal jako nový kousek v značkovém butiku a začal se bát okamžiku, kdy se o něj netrpělivý návštěvníci poperou.
 
"Bože to je prcek." Frank se ostrým výrazem na tváři podívala na zrzka, z jehož úst unikla tato peprná poznámka, už, už se chystal mu to nějak oplatit, ale do řeči mu skočil tmavovlasý kluk po jeho pravici. Později tomu byl neskutečně rád, protože on by nebyl asi nejlepší začátek přátelství mu oznámit, že vypadá jako strašák do zelí.
 
"Nazdar já jsem Harry Potter, ty musíš být Frank. Omlouvám se za Rona, on si občas nevidí do huby, ale nemyslí to zle," koukl ze s výhružkou na již zmiňovaného kluka.
""Já … ehm … jo promiň, nechtěl jsem, se tě nijak dotknou, já jsem Ron. Ron Weasley." Taktéž se na něj mile usmál a Frank pochopil, že předchozí narážka na jeho postavu skutečně nebyla mířená jako urážka.
 
"Ahoj. Já jsem Frank. Já …přestupuju k vám." Netušil co jiné by jim měl o sobě říci.
Později se seznámil i se zbylými členy a musel uznat, že jeho strach byl skutečně neopodstatněný. Když si zvykl na zrzkovu, tedy Ronovu prostořekost a Nevilovu naivitu hraničící občas až s hloupostí, musel uznat, že se mu zde začíná líbit. Och, kdyby jen tušil…
 
"Franku! No Tak vstávej! Přece nechceš přijít první den pozdě!" tolik toužil udělat to, na co byl zvyklý z domova, zahrabat se celou hlavou pod peřinu a nevnímat okolní svět, sluneční paprsky, hudrující mámu či hlasitou konverzaci lidí, kteří neberou ohledy na 12. hodinu "ráno". Bohužel, mu sprška způsobené jednoduchým kouzlem ukázala, že zde není doma, kde jsou kouzla zakázány, ale na škole, kde se jimi lidi baví téměř stále.
 
"Áááá bože…"
 
"No tak, jde se…" A nic jiného mu taky nezbývalo, kdyby si nepospíšil, jisto jistě by ho ti dva vytáhli z postele nahého, tedy ve spodním prádle, ale i tak by to jistě muselo být ohromné sousto pro všechny. No spíš by to dopadlo tak, že by se u snídaně každý zadusil tím vlastním soustem.

 

Diskusní téma: part two

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek