part three

"No ták, kluci! Víte, jak dlouho už tu na Vás čekám?"
"No tak Herm, nečerti se, tady Frankovi to trvalo."
"Ten má na to právo. Ahoj Franku, tak jak se ti spalo první noc v Bradavicích? Je to tu úžasné, že ano? Tato škola má úžasnou historii, věděl jsi, že…"
"Herm! Sama jsi říkala, že přece nestíháme, tak mu přestaň dělat přednášku a pojďme konečně na snídani nebo umřu hlady."
"Jasně, Rone, ty a ty tvoje tělesné tužby, znáš ty vůbec něco jiného? Kdyby ses jednou o něco užitečného zajímal…"
"Máš pravdu, Hemr. Promiň. Tak tedy, nevíš co je dnes na snídani?" To už Hermiona nevydržela a lehce ho pleskl po hlavě. Bylo dosti legrační pozorovat je jak se hašteří, už si ani nevzpomínal, kdy něco podobného zažil on. Možná to bylo způsobeno také tím, že se tak ve skutečnosti ještě nestalo, většina lidí se s ním nechtěla hašteřit, většina ho chtěla zadupat do země jako červa.
"Děje se něco Franku?" zeptal se ho se zájmem Harry.
To ho probralo ze snění. "Ne jistěže ne, jdeme,"
"Včerejší večeři vzdal, po cestování se cítil značně unaven, a když ho jeho noví přátelé opustili s tím, že jdou na večeři, na kterou on jít odmítl, během několika minut klesla jeho hlava vyčerpáním. Dnes měl tedy možnost si prvně prohlédnout jídelnu. Později, když si vzpomněl na tu hromadu jídel a přepychu, musel uznat, že zůstal na okamžik ochromen. Jeho rodiče si nežili nikterak špatně. No museli se omezovat, to ano. Nemohl mít na co si jen prstem ukázal, ale vždy když poprosil a rodiče časem zjistili, že mu na tom skutečně záleží a není to jen chvilkový rozmar, svolili a onu věc mu pořídili. Samozřejmě nenosil značkové oblečení, proč tedy? Na to, že to během chvilky někde roztrhá? Většina dívek i chlapců se s narůstajícím věkem začínají více a více zajímat o svůj vzhled a šatník, ale u něj tomu tak nebylo. Uvědomil si totiž, že ač budu mít na sobě cokoli, nikdy pro ty snoby nebude dost dobrý a vždy si najdou něco, co proti němu použijí v pravou chvíli. Později se naučíte, přijímat urážky padající na vaše bedra. Och ne, Frank nebyl vůči nim odolný, ba naopak. Byl víc než citlivé dítě a vše si neskutečně bral, ale nikdy by nedovolil svým trýznitelům, tohle jeho Já spatřit. Slzy byly přepych, který on si nemohl dovolit.
"Harry, můžu se tě na něco zeptat?" po cestě do jídelny se od nich Hermiona a Ron záhadně oddělili, avšak vše vysvětlily dvě náhle spletené ruce, když se onen pár domníval, že již z dohledu.
"Jasně Franku, ptej se, na co chceš." Frank musel uznat, že Harry byl skutečně milý kluk a rozhodně si s ním člověk užil spoustu legrace, ale tam hluboko v jeho očích, byla skrytý bolest a obavy, které byste v očích sedmnáctiletého chlapce neměli vidět. Tolik mu připomínal jeho samotného, i když Harry měl nepochybně soustu přátel. Ale byli to skutečně přátelé? Kdo z nich s ním byl kvůli jeho povaze a dobrém srdci, a kdo pouze využíval jeho důvěry? Frank to měl v tomhle až doteď jednoduší. Když nemáte žádné přátele, nikdo vás nemůže zradit.
"Jsou i jiné koleje? No tedy jistěže jsou, jinak bych nemusel být rozřazován že, ale jaké a …no víš, co chci vědět ne?"
"Jak to tu chodí?" usmál se na něj vlídně, pobaven jeho neschopností správně formulovat slova. "No máme čtyři koleje, víš, za chvilku budeme v jídelně, tak to zkrátím ano? Tedy pokud nechceš slohovou práci na pět hodin od Hermiony," spiklenecky na něj mrkl. "Takže hlavní co potřebuješ vědět je, že by sis měl dát pozor na Zmijozel. Víš kdo je to Voldemort?"
"JJ, teda moc o něm nevím, jeho útoky tam odkud pocházím, jsou takřka mizivé, ale u nás na škole bylo dost lidí, co obdivovalo jeho ideály a už jen kvůli tomu, ho nemůžu vstát. Víš, já nejsem čistokrevný." Snad i strach se mísil v jeho slovech. Mohl snad tento milý chlapec, po tomto zjištění naprosto změnit svoji povahu a stát se stejným zlosynem, jako oni?
"V Nebelvíru je to jedno, ale Zmijozel, ten si přímo zakládá na "čisté" krvi. Víš, téměř všichni tam jsou jeho stoupenci. Nemají nás rádi a my je popravdě také ne. Hlavně některé. Franku, dej si pozor na Malfoye on…"
"Malfoy?!" vykřikl překvapeně. Opět netušil, kde se v něm vzala ta naivita, že si dovolil domnívat se, že by se nějakým záhadným způsobem mohl tomu chlapci vyhnout. Nevěděl, co od něj může očekávat.
"Ano? Slyšel jsi o nich?"
"Ano, bohužel ano…" hlesl tiše. "Mohl bys mi ho prosím pak ukázat?"
"Proč? Chtěl by ses s ním snad seznámit a vést milou konverzaci?" nadhodil, jakoby pouze ze srandy Harry, ale Frank si všiml jeho obezřetnosti.
"To vůbec ne, spíš chci vědět, na koho si mám dát bacha." Věděl, že tato slova na mladíky zapůsobila.
"Jasně, ale pokud mu neskočíš na ty jeho kecy, tak se ho bát příliš nemusíš, on spíš se rád baví hnusnými podrazy a jeho síla tkví hlavně v tom, že má stále u sebe ty dvě gorily…"
"Gorily?"
"Jo, dvě tupé hromady sádla, však sám uvidíš." To již Harry otevřel masivní dveře a vklouzl do jídelny, Frank na okamžik zůstal nečině stát okouzlen tím, co spatřil. Po chvilce si všiml dvou párů očí, které jej pozorují.
"Taky jsem byl první den paf, je to nádhera že?" bylo na něm vidět, že Bradavice, jsou jeho druhým domovem nebo že by snad jediným? No rozhodně v jeho očích zářila láska k tomuto místu. Frank se počal červenat, neměl rád, když si ho někdo tak prohlíží, ale to co spatřil, když odtrhl oči od Harryho, mu také vyrazilo dech, avšak ne již tak milým způsobem. Celá jídelna na něj upírala pohled. Hagridova předpověď se ukázala správná i když s jednodenním zpožděním.
"Ouu sakra."
"Pojď, na to si zvykneš." Chyt ho za paži Harry a táhl ke stolu, kde se již Ron ládoval koblihy a Hermiona ho probodávala zpytavým pohledem.
"Zvyknout? Na toto? Nikdy." Ano byl zvyklý, že je buďto neviditelný a když už ho někdy snad někdo bral na vědomí, bylo to pouze z toho důvodu, že se měl brzy stát terčem nějaké posměchu.
"Ahoj Franku," houkl na něj Nevil s plnou pusou.
"Ahoj…"
"Franku, tohle ti posílá profesorka McGanogalová a Hagrid." Předala mu Herm obrovský štos knih s lístečkem.
 
"Ahoj Franku, profesorka mě požádala o to, abych ti nakoupil učenice. Takže tu máš snad všechno, co potřebuješ. Doufám, že se do nich nezahrabeš a co nejdřív mě navštívíte."
 
"Tak co máš první hodinu?"
"Co?"
"Rozvrh, ten papírek pod tím…" upozornila ho.
"Jo aha… hm lektvary… s profesorem…"
"Snape," vydechla trojice.
"Hm… jo. To je … špatné?"
"No řekněme to tak, na tvoji první hodinu je to víc než velké sousto," informovala ho Herm.
"Velké sousto? Snape je největší parchant široko daleko. Ten nadržuje zmijozelským jak nikdo. Dej si na něho bacha on… on hmmmm."
"Prosím tě, alespoň když mluvíš, tak nejez!" okřikla ho, již dnes po několikáté.
"Plomiň." Zase s plnými ústy. Jeho přítelkyně si povzdechla.
"Franku, měl by ses konečně pustit do jídla, za chvilku začne hodina a nedoporučuji ti zrovna k profesoru Snapovi přijít pozdě," musel uznat, že po včerejšku mu značně vyhládlo a tak se rozhodl déle neotálet a pustit se do těch pochutin.
"A koho pak tu to máme? Nový statečný Nebelvír?" vytrhl ho cizí hlas od snídaně.

"Malfoyi, co tu chceš? Nemáš nic jiného na práci, než otravovat nás? Jestli si nevšiml my jíme!"
"Sklapni ty špíno."
"Měl by ses vrátit ke svému stolu!"
"Tebe se nikdo na nic neptal ty špinavá mudlovská šmejdko! Mluvím tady s Ierem."
"Ale já nemluvím s tebou. Pokud to ještě nevíš, tak ani já nejsem jak ty říkáš z čisté krve, ale to neznamená, že jsi o něco lepší ty napudrovanej šampone."
Trojice u stolu se na něj dívala s ústy do kořán, trojice stojící kolem stolu ho probodávala vražedným pohledem.
"Měl by ses vrátit ke svému stolu!" zopakovala svou radu Hermiona.
"My dva jsme ještě neskončili, za to zaplatíš."
"Bože, Franku, odteď jsi můj hrdina. Netušil jsem, že tvoji předkové jsou mudlové."
"Proč vadí to?!" Snad až příliš ostře?
"Právě naopak, bože viděli jste jak blbě čuměl? Na ten pohled nezapomenu."
"Panebože! Franku, musíte letět nebo z vás udělá sekanou." Upozornila je Herm na hrůzostrašný fakt a to, že jsou již všichni, kteří mají první hodinu lektvary ve sklepení nebo při nejmenším na cestě, rozhodně ale nevysedávají u jídla.
"Ou sakra, to už je tolik. Letíme." Harry se snažil o nemožné, nejenže chtěl do sklepení doběhnout včas, ale dokonce to vyžadoval i po Frankovi a to bylo velké sousto i na chlapce, který přežil. Po chvilce, kdy za něm Frank o několik metrů pozadu klopýtal, se konečně rozhodl vrátit se, uchopil jej za ruku a táhl za sebou. Frank, který neměl rád, když se ho dotýkal někdo, koho ještě plně neznal, chtěl v první chvíli ucuknout, ale pevný stisk a klus, do kterého se dal jeho společník, mu to nedovolovaly.
Byli již ve sklepní, už jen kousek a budou konečně v cíli…
"Poběž, Franku!" otočil se jeho směrem Harry, avšak již se nestihl otočit zpět, aby viděl do jakého neštěstí se řítí. Jeho tělo se dostalo do těsného objetí se starodávnou sochou z mramoru, tedy někdo jiný by to nazval tak, že jedna z nejdražších soch právě zažila srážku s volem.
"Bože Harry, jsi v pořádku?" skláněl se nad hromádku na zemi.
"Cože?" hleděl na něj jakoby na zjevení.
"Jsi v pořádku?" opakoval svoji otázku.
"Já, asi jo. Jen … sakra teče mi krev, to snad…" Jedním jednoduchým kouzlem dal jeho obličej potřísněný krví do pořádku.
"Lepší?"
"Jo, díky moc, Franku."
"Není zač, teď dám ještě do pořádku tuhle sochu." Už, už se chystal vše napravit, když se za ním ozvalo…
"Ale, ale copak to tu vidím, zamilovaný páreček má dostaveníčko namísto toho, aby se uráčil navštívit hodinu lektvarů?" slizký hlas, přímo děsivý přinutil Franka otřepat se. "Och co to vidím? Vy jste rozbil tuhle sochu…" sladký hlásek, až hrůzu nahánějíce sladký.
"Ale ona není rozbitá, stačí jen lehké kouzlo a …"
"Franku!" okřikl ho Harry.
"Ale, ale. Nepřišel jste včas do hodiny, takže to bude mínus padesát bodů, pro každého," s radostí sledoval jejich vytřeštěné pohledy," rozbitá starodávná socha… řekněme padesát? Ne to je málo, sto bodů a nesmíme opomenout Vaši troufalost, to bude další stovka…"
"Ale…"
"Ano? Chcete něco dodat?"
"Ano! Nemyslím si, že Váš trest byl přiměřený, vždyť to byla nehoda a…"
"Padesát bodů."
"Ale to přece nejde…"
"Padesát bodů. Myslím, že s takovou ten školní pohár nevyhrajete, už jste myslím v mínusu nebo se mýlím?" při té představě se na jeho tváři rozlil spokojený úsměv, "Ještě něco?"
"Ne."
"Dobrá tedy, ale za Váš drzý tón Vám uděluji trest. Řekněme příští večer, pan Filch. Dnes se však již do mé hodiny neobtěžujte dostavit a máte neomluvenou hodinu." Po té za ním zavlál jeho dlouhý, černý plášť a on zmizel někde za rohem.
"Kretén," nemohl si odpustit ošklivou poznámku na jeho adresu.
"Lépe bych to neřekl, ale v jeho přítomnosti, ho raději oslovuj "Snape" jinak nás Nebelvírští ukamenují i když to se stejně nejspíš stane už za ten dnešek," povzdechl si Harry.
"To je vždy tak…"
"Myslíš, takovej hajzl? Jo je, ale nikdy ne na Zmijozel." Frank na něj překvapeně pohlédl. "On tam taky chodil a navíc je jejich ředitel," dodal na vysvětlenou Harry.
"Harry Potrre!Já tě uškrtím, já tě roztrhnu jak hada, ty jeden…" Hermiona mířila přímo k němu a výraz jejího obličeje mluvil za vše - je dcerou smrti. "My vedli! Sakra! Jak sis to mohl dovolit! Jak…"
"To já," vykřikl Frank, než si stačil plně uvědomit, co dělá. Ale nemohl se jen tak dívat, jak Harryho jeho nejlepší kamarádka hubuje, přitom nějaký neopodstatnělý pocit, že k němu by se takto rozhodně nechovala.
"Ty?"
"Omlouvám se, nevěděl jsem kam to povede, Harry za nic nemůžu."
"Ale to přece není…"
"Harry mlč, nemusíš to házet na sebe!"
"Ale já…"
"Tobě samozřejmě nic nevyčítám, Franku, nemohl jsi tušit, co je Snape zač a Harry je mi líto, že jsem tak na tebe vyjela, ale když jsem pohlédla na tabuli s body, málem jsem omdlela, samozřejmě se postarám o to, aby se to nějak urovnalo, třeba když se budu víc učit do bylinkářství…"
"Víc učit?" vykřikla trojice s neuvěřením.
"Samozřejmě a vy byste měli udělat to samé. Och Franku, slyšela jsem, že se ti dnes dařilo hodně v obraně, jsem na tebe pyšná." Nebylo pochyb o tom, jakou roli Hermiona Grangerová zastává v jejich partě. Naprosto vystihují by bylo matka. Ano mamča, všech těchto hochů, věkem blížíce se, avšak chováním ani vzdáleně dospělosti.

 

Diskusní téma: part three

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek